Vill du att vi hör av oss?

Resultat från Morsdagsutställningen 180527

Lite resultat från Morsdagsutställningen som gick av stapeln i sol och värme detta år😊:
BIS valp: Basenjin Yulara Zuzan

Best in Show blev en stilig saluki: SE UCH SE VCH Husniya’s Almir-Al-Uday

Några veteraner visade upp sig och afghanhunden Afshar Master Copy blev BIS veteran

 

 

 

 

 

Resultat från utställningen 29/10 2017

Köpings tennishall

Best in Show Vuxenklass
1
Dvärgschnauzer svart & silver
C.I.B HR CH NORD JV-15 NORD UCH NORD V-15 Amorras Isprinsessa Itsi
Ägare: Therese Gustafsson, Fagersta
2
Basenji
Enigma Just Like Fire
Ägare: Madelene Lönn, Sofie Krigholm & Ulrika Eriksson, Örsundsbro
3
Lhasa apso
Whisborne King Of The Party
Yvonne Gennert Lewinowitz, Vallentuna
4
Rhodesian Ridgeback
Ridgebow´s X’ellent Xola Of Ngumo
Ägare: Lars Åström, Ervalla
Best in Show Valp
1
Tibetansk terrier
Pinrow Gold Fortune
Ägare: Gunilla Albrigtsen, Åkers Styckebruk
2
Shetland Sheepdog
Solisweet Sunshine Girl
Ägare: Pirkko Karlsson, Grängesberg
3
Golden retriever
Benton Back To Base Camp
Ägare: Henric Fryckstrand, Västerås
4
Siberian Husky
Rösebäckens Easy To Love
Ägare: Jannica Hammarstrand, Motala
Best in Show Veteran
1
American Staffordshire Terrier
Chicago Long Step
Ägare: Hanna Griffin, Motala
2
Berner Sennenhund
SE UCH Berntiers Out Put
Ägare: Petra L Swärdh, Gräddö
3
Belgisk vallhund/Tervueren
NORD VV -15 Winjammers Secret Promise
Ägare: Siv Trolin, Ösmo
Barn med hund <10 år
1
Isac med Diva (dvärgschnauzer, RLD A RLD F RLD N Amorras Casta Diva)

Barn med hund 10 – 12 år
1
Clara med Diva (dvärgschnauzer, RLD A RLD F RLD N Amorras Casta Diva)

 

 

 

 

 

Resultat från Morsdagsutställningen 28 maj, Lundby, Kolsva

Först vill vi varmt tacka alla som kom i värmen . Sol och värme var en välkommen omväxling mot de senaste åren då det regnat ymnigt både dagarna före och på utställningsdagen. Som vanligt var stämningen god bland både två- och fyrbenta.
Best in Show Valp
1.
Welsh Corgi Pembroke
Pemberwood´s Bridget
Ägare: Anna Göransson, Örebro
2.
Cockerspaniel
Highlighters Worth The Wait
Ägare: Madelene Ljungkvist, Köping
3.
Cavalier King Charles Spaniel
Cavadiors Bed Of Roses
Ägare: Kenneth Bergqvist, Ekolsund
4.
Kerry blue Terrier
Hurrycan’s Emerald
Ägare: Marit Dömstedt, Norberg

Best in Show Veteran
1.
Basenji
Yulara Noni Morinda
Ägare: Monica Massih, Västerås

2.
Tax, strävhårig, normalstor
SE U(V)CH SE VCH Mélabackens Harriet
Ägare: Inger Persson, Stallarholmen

Best in Show Vuxen klass
1.
Golden retriever
Whoopi’s Unfair Fair Done
Ägare: Julia Lethenström, Västerås

2.
Bolognese
Meandi’s Classy Cara
Ägare: Madeleine Franzén Lundberg, Zinkgruvan

3.
Blodhund
NO JV-16 NO V-16 SE JV-16 SE V-16 Daddy’s Girl Famous Alhavant
Ägare: Madeleine Edin, Köping

4.
Riesenschnauzer
Bribories Nixie
Ägare: Petra Funck, Gusselby